עבודות וסיכומים ראשי | עבודות בספרות | עבודות בתנ"ך | עבודות באנגלית | עבודות בהיסטוריה | עבודות במדעים | עבודות בספורט

עבודה בספרות על הספר "בורות" מאת לואיס סצ'ר - עבודה בספרות לכיתה י'


ניתוח לספר
הספר עוסק בנער ושמו "סטנלי ילנטס", שמורשע בגניבת נעליו של שחקן בייסבול מפורסם שעמדו למכירה- למען חסרי דיור.
סטנלי היה חף מפשע- הנעליים נפלו עליו במקרה כשהוא עבר ברחוב, והוא תכנן להביא אותן לאביו, שעבד על המצאה למיחזור נעלי התעמלות.
לאחר שהורשע, נשלח סטנלי למחנה "גרין לייק" (שפעם היה אגם, וכיום נשאר ממנו רק עמק קטן, חולי וצחיח דמוי מדבר), מחנה שבו הנערים העבריינים צריכים לחפור בורות בעומק וברוחב של מטר וחצי בדיוק, כל יום החל מ 4:00 בבוקר.
על משפחתו של סטנלי רובצת קללה שהטילה מצרייה זקנה בשם מדאם זירוני על סבי-סבו- אליה ילנטס, מכיוון שלא סחב אותה לאגם קסום במעלה ההר כפי שהבטיח לה שיעשה.
סטנלי ומשפחתו נוהגים להאשים את "סבי-סבו, גנב החזירים המנוול" בכל מקרה חסר-מזל שפוקד אותם, ואכן-היו הרבה כאלה בתולדות המשפחה.
אבי-סבו של סטנלי, אשר נקרא גם הוא סטנלי, היה איש עשיר מאוד שנשדד ע"י פורעת החוק המפורסמת קייט "המנשקת" בארלו, וננטש באזור צחיח ושומם.
באורח פלא, הוא שרד למרות שלא היו לא מזון ומים, וכשמצאו אותו הוא היה על גבול האי-שפיות וטען שהוא מצא מקלט על "אצבע אלוהים". לאחר שהתאושש וחזר לעצמו, אפילו הוא לא הבין מה הייתה הכוונה במילים שאמר.
סטנלי (הנער) מתחיל להתרגל בחוסר רצון לשגרת היום הקשה במחנה "גרין לייק".
הוא מתחבר לשאר הנערים, ואפילו מקבל מהם כינוי: "איש המערות".
היועץ שלו, מר פנדנסקי, מסביר לו שמטרת החפירה היא לחשל את האופי, ושאם תוך כדי החפירה הוא מוצא משהו שמוצא חן בעיני המפקחת, עליו לתת לה את החפץ, והוא לא צריך לחפור יותר במהלך אותו יום.
באשחד הימים, מוצא סטנלי שפורפרת זהב ועליה האותיות ק.ב, אותה הוא נותן באי רצון לנער אחר בקבוצה ("לייזר"), שמראה אותה למפקחת ומקבל יום חופש.
במקביל לסיפורו של סטנלי, מסופר בספר סיפורם של קייט בארלו (מורה) וסם מוכר הבצלים, שחיו מאה שנה לפני סטנלי ב"גרין לייק", וניהלו רומן אסור- מפני שהיא הייתה לבנה והוא היה אפרו-אמריקאי. לאחר שהקשר ביניהם התגלה, הוא הוצא להורג, והיא הפכה עם השנים לאחת מפורעות החוק הידועות ביותר בתקופה: קייט "המנשקת" בארלו, שנהגה לנשק את קורבנותיה לפני שהרגה אותם.


אחרי עשרים שנה, היא חזרה ל"גרין לייק" (שבגלל מחסור חמור בגשם, הפך להיות בריכה קטנה ומזוהמת) וקברה את כל כסף והרכוש ששדדה בעשרים השנים האחרונות.
"טרוטה" ולינדה ווקר, שניים מתלמידיה הוותיקים שהתבגרו והתחתנו, מצאו אותה בביתה ואיימו עליה עם רובה כדי שתגיד להם איפה כל הכסף שהיא השיגה. אחרי שהם הוציאו אותה מביתה והחריכו אותה לצעוד יחפה על האדמה הלוהטת עד שתראה להם איפה השלל, פתאום קפצה עליה לטאה מנומרת- אחד מבעלי החיים הכי מסוכנים באזור, שסביר להניח שמפגש איתה אי אפשר לשרוד- ונשכה את קייט- שמתה תוך כמה שניות. הדבר היחיד שהספיקה לומר להם לפני שמתה היה: "תתחילו לחפור".
בחזרה לסיפורו של סטנלי- סטנלי מבין מהר מאוד שחפירת הבורות במחנה היא כנראה לא רק "לחישול האופי" של הנערים, אלא שהמפקחת וסגנה ("מר אדון") כנראה מחפשים משהו שקבור באדמה החולית של "גרין לייק".
בינתיים, הוא עושה עסקה עם אחד הנערים המשונים מהמחנה שכינויו "אפס", לפיה אפס עוזר לו לחפור את הבור שלו, ובתמורה- סטנלי מלמד אותו קרוא וכתוב. באחד השיעורים הללו, אפס מספר לסטנלי ששמו האמיתי הוא "הקטור זירוני".
לאחר כמה ימים, אחרי קטטה בין אפס לנער אחר בשם "זיגזג", אפס בורח מהמחנה בלי מזון ובלי מים, למרות שאין שום מקור מים במרחק של לפחות 100 ק"מ מהמחנה.
סטנלי מחליט לברוח גם הוא ולחפש את אפס, ואכן בורח- יומיים לפני תאריך השחרור שלו.
סטנלי מתקדם לעבר הר גדול עם בליטה ענקית בצורת בוהן זקופה, שמזכיר לו את דברי אבי-סבו על "המקלט באצבע אלוהים", ותוהה אם זהו אכן הר "אצבע האלוהים" עליו דיבר. בדרך, הוא מוצא את אפס במצב של תשישות, התייבשות וכנראה גם חולי, היות וכבר ימים הוא ניזון מ"קומפוט" בטעם אפרסקים שקבור שם בערך 100 שנה.
הם ממשיכים ללכת לכיוון ההר, ולבסוף סטנלי נשא את אפס במעלה ההר עד ל"אצבע".
כשהם מגיעים ל"אצבע", הם מצליחים להתקיים שם כמה ימים על הרבה מאוד בצלים שהם מוצאים שם, ומים מלוכלכים שהם אוספים ממתחת לאדמה החולית.
במהלך השהות והעליה להר, אפס מתוודה בפני סטנלי ומסביר לו שהוא זה שגנב את נעליו היקרות של שחקן הבייסבול (הוא לא ידע שהן שייכות לו, אלא חשב שהן סתם זוג נעליים מלוכלך),


ובגללו הם נמצאים במצב הזה. סטנלי לא כעס על אפס, והם אוספים ביחד "צידה לדרך" (הרבה בצלים ומים) ושבים למחנה "גרין לייק" כדי הגדיל את הבור בו מצא סטנלי את שפורפרת הזהב (שכנראה הייתה שייכת לקייט בארלו), ולראות אם הם מוצאים משהו.
הם מתחילים לחפור בלילה, ביחד, ומגדילים את הבור עד שהם מוצאים מזוודה מתכתית, אך לפתע תופסים אותם מר אדון, המפקחת ומר פנדנסקי, ודורשים שיתנו להם את המזוודה.
הילדים נשארים בתוך הבור, כשלפתע, צצות כמה לטאות מנומרות- לטאות ארסיות מסוכנות ביותר, שסביר להניח שאת המפגש איתן הם לא ישרדו. המפקחת, מר אדון ומר פנדנסקי לא מעיזים להתקרב לבור שבו הם נמצאים מחשש לחייהם, כך קורה שסטנלי ואפס נשארים בבור עד הבוקר עם המזוודה, ולמרות זאת הלטאות הארסיות לא נושכות אותם!
בבוקר, מגיעה פתאום עורכת הדין שמונתה על המקרה של סטנלי, מלווה ע"י התובע המחוזי של טקסס לברר מה קורה, ומדוע סטנלי ברח.
הילדים מספרים להם את כל הסיפור, למרות שהמפקחת ומר אדון מנסים להכחיש ולטעון שהמזוודה שייכת להם- עורכת הדין ותובע משתכנעים בצדקתם של הילדים לאחר שאפס מגלה שעל המזוודה כתוב בבירור "סטנלי ילנטס". בחלק זה, מתוודה המפקחת שהיא והוריה (כנראה צאצאים של לינדה ווקר ובעלה) חיפשו אחר המזוודה כל חייהם.
לבסוף הנערים מצליחים לצאת מהבור, עורכת הדין לוקחת אותם חזרה לשיקאגו, והתובע המחוזי מבטיח לסגור את המחנה ולפתוח חקירה.
בסוף הספר יש "אפנדיציט", ודרכו אפשר להבין כמה מה"ניסים" שהתרחשו בספר:
ראשית, מתוארת שיחה שהתרחשה לפני כ-100 שנה בין סם מוכר הבצלים לשלושה מתושבי עיירת "גרין לייק", ובה הוא ממליץ להם לשתות מיץ בצלים מזוקק אם הם הולכים לאזור המדברי בו יש לטאות מנומרות, מפני שהן נרתעות מדם עם ריח בצלים- מה שיכול בקלות להסביר את העובדה המופלאה שלאחר ימים רבים של אכילת בצלים, הלטאות המנומרות לא נשכו את סטנלי ואפס. לבסוף, סטנלי חוזר להוריו ומתיידד עם שחקן הבייסבול המפורסם שממנו הורשע בגניבת הנעליים, לאחר שהוא מסכים להוביל קמפיין לשיווק ה"קומפוט", ואפס כנראה מוצא את אימו (למרות שזה לא כתוב במפורש), ששרה לו "שיר מענה" מאוד דומה לזה שהושר במשפחתו של סטנלי מזה דורות.
בתוך המזוודה המתכתית נמצאים כמה תכשיטים מאיכות גרועה, צרור ניירות שהיו שייכים לסטנלי ילנטס הראשון (אבי-סבו של סטנלי) וביניהם איגרות חוב, ניירות ערך - מהם קיבלו סטנלי ואפס קצת פחות ממיליון דולר כל אחד.


הדמויות
סטנלי ילנטס- הדמות הראשית בספר. ילד כבן -13, שנשלח (שלא בצדק) למחנה לעבריינים צעירים. סטנלי הוא נער פסיבי, שלא נמשך לתגרות ולקטטות, ומעדיף לחיות בשלום עם הסובבים אותו, גם אם זה כולל וויתור על דברים מסוימים.
סטנלי הוא גם חבר נאמן, ותכונה זו באה לביטוי כאשר הוא מטפל באפס ונושא אותו אל ראש ההר לאחר ששניהם ברחו (בנפרד) מהמחנה.
הקטור זירוני ("אפס")- הקטור זירוני הוא דמות מעניינת ומלאת ניגודים, שעליה ארחיב
בהמשך העבודה, משום שהוא הדמות שבחרתי.
המפקחת (גב' ווקר)- גב' ווקר היא אישה אכזרית ובעלת סמכות רבה במחנה "גרין לייק". החניכים והעובדים במחנה מפחדים ממנה, והיא שולטת עליהם ביד רמה. כל חייה היא ניסתה למצוא אוצר שקבור ב"גרין לייק", והיא לא מפחדת לנקוט בצעדים קיצוניים על מנת להשיג את מטרותיה.
"מר אדון"- מר אדון הוא דמות בעלת סמכות רבה במחנה "גרין לייק", אך כוח סמכותו לא מתקרבת לזו של המפקחת. הוא קשוח מאוד כלפי הילדים, אך ניכר שהוא פגיע ופוחד במידת מה מהמפקחת.
מר פנדנסקי "אמא"- מר פנדנסקי הוא היועץ של קבוצת הילדים במחנה. הוא דמות מטעה, מכיוון שבתחילת הספר ובמהלכו נראה שהוא אדם טוב, מבין ומתחשב שמטרתו היחידה היא לעזור לעבריינים הצעירים שבמחנה להשתקם, אך בחלקו השני (והסוף) של הספר, מוצג פן אחר שלו, כאשר אפס בורח מהמחנה ולמר פנדנסקי לא אכפת, וכל מה שבאמת אכפת לו זה לא להיתבע ע"י הרשויות, ומניעת חקירה כלשהי במחנה.
בנוסף, כאשר סטנלי ואפס נמצאים בבור עם כל הלטאות הארסיות, מר פנדנסקי לא שש לעזור להם. להיפך- כל מה שהוא רוצה זה לקחת איכשהו את המזוודה מידיו של סטנלי, ולא אכפת לו כלל מחייהם וגורלם של הילדים.
"לייזר"- אחד החניכים במחנה. החניך הוותיק ביותר, וניכר שהוא בעל סמכות מסוימת על שאר החניכים.
"זיגזג"- טיפוס מוזר מבחינה חיצונית (בעל מבנה גוף משונה). לא הוזכרו עליו פרטים רבים.
"דיונון" (אלן)- לא הוזכרו עליו פרטים רבים, חוץ מהעובדה שהוא בכה באמצע הלילה, ויש לו עניין "לא פתור" עם אימו.
הוריו של סטנלי- לא הוזכרו עליהם פרטים, חוץ מהעובדה שאביו ממציא, והוא מנסה למצוא דרך למחזר נעלי התעמלות.הדמות שעניינה אותי
הדמות שהכי עניינה אותי בסיפור הייתה "אפס", או בשמו האמיתי- הקטור זירוני.
לא בחרתי אותו מפני שהתחברתי אליו, אלא להיפך- מכיוון שהוא נראה לי הדמות הכי מסתורית, מעניינת והפכפכה בסיפור- מין סוג של "קופסא שחורה", שאי אפשר לדעת מה עובר לו בראש.
כולם מזלזלים בו, ואפילו מר פנדנסקי, היועץ, טוען שקוראים לו "אפס" מפני ש"אין לילד הזה כלום בראש, ממש כלום! אפס!", וש"גם את את החפירה הזה אפשר לנסות ללמד לקרוא! יש לו יותר שכל מאשר לאפס!"

ואפס הוא באמת אישיות מעניינת- נער שקט שלא מדבר הרבה, ולמרות שהוא הכי קטן וצנום במחנה- הוא חופר במרץ ותמיד מצליח לסיים ראשון. כששואלים אותו מה הוא הכי אוהב לעשות, ומה הוא שוקל לעשות כשיגדל הוא עונה: "אני אוהב לחפור בורות", אך כמה ימים לאחר מכן, כשמר פנדנסקי נותן לו את חפירה ואומר לו: "הנה, קח אפס. זה הדבר היחיד שתדע אי פעם לעשות", אפס מניף את האת, פוגע בפניו של מר פנדנסקי, צועק על כולם שהוא שונא לחפור בורות, ובורח מהמחנה.

עוד ניגוד מעניין אצל אפס הוא שלמרות שהוא טיפוס פסיבי ושקט- הוא ממש התנפל על זיגזג כאשר לזיגזג הייתה קטטה עם סטנלי, והחל להרביץ לו כמו מטורף.

לסיכום, אפס הוא טיפוס מעורר מחשבה ומלא ניגודים, ולכן מצאתי אותו כדמות כל כך מעניינת.המלצה על הספר
בתור אחד שלא ממש מחבב ספרים,
אני אומר שהספר די מעניין. בהתחלה ג€“ כשרק התחלתי לקרוא אותו,
היה לי די משעמם, אך ככל שקראתי יותר ג€“ ככה גדלה הסקרנות שלי
לגבי כל מאורע שהתרחש. אני ממליץ בחום על הספר ''בורות / מאת
לואיס סצ'ר'', ספר די מרתק.


מאורע שקרה לגיבור
כשסטנלי שמע שחברו אפס עזב, הוא התגנב במהירות למשאית המים, ופשוט נסע! כמובן בגלל שהוא לא יודע לנסוע, ובגלל שכל סביבת המחנה היא בורות, הוא לא הצליח לעצור ופשוט נתקע.
לכן הפתרון היחיד שהיה לו הוא לברוח, לברוח ולחפש את חברו שעזב.
לאחר שסטנלי המשיך בדרך, הוא מצא את אפס בתוך מין מערה מוזרה, לאחר מכן הם התחילו להגיע להתקרב אל ''אצבע האלוקים'', שם כפי שידוע לנו לפי הספור סב-סבו של סטנלי שרד במשך כמה ימים, רק עם בצלים!


לואיס סצ'ר
לואיס סײ¸צײ·'ר נולד ב-20 במרץ 1954, איסט מדאו, לונג איילנד, ניו יורק, ארצות הברית.
הוא סופר ילדים אמריקאי, זוכה מדליית ניוברי לשנת 1999 על ספרו בײ¼וײ¹רוײ¹ת.
סצ'ר רכש השכלה אקדמית בכלכלה ובמשפטים במכללת הייסטינגס של אוניברסיטת קליפורניה ובהמשך באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. במהלך לימודיו החל בכתיבת ספרו הראשון ובמקביל הועסק כמורה בבית ספר יסודי. ב-1999 זכה במדליית ניוברי על ספרו "בורות". לואיס סצ'ר נשוי ואב לבת.


סיום שונה לסיפור בורות
בסוף הסיפור כל הבעיות נפתרו,
אך לדעתי יש אפשרות לשנות את הכל!
לאחר שסטנלי חוזר להוריו, ההיתי עושה שבסוף הם עושים תאונה ברכב. ואז כל החברים שלו באים לבית החולים, הם צוחקים, נהנים, מעלים זכרונות ג€“ ולאחר מכן: סטנלי-מתעורר-מהחלום!
כן כן, מתברר לבסוף שהכל היה חלום אחד גדול!עוד פרטים על העבודה\ סיכום :
שולח: יויו
מתאים לכיתה: ט
מקצוע: ספרות
אם אהבתם את העבודה\סיכום תנו לו לייק ושתפו


:עוד עבודות וסיכומים באותו מקצוע שבחרתם , תוכלו לקחת השראה ושורות לכתיבה גם מהן
"הקרון"
עבודה על אנטיגונה
עבודה על אנטיגונה
סיכום על ישו
סיכום על ישו
סיכום ספר העיוורת
סיכום ספר העיוורת
המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה
המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה
תנ"ך- מלכים ב פרקים ב' ד' ה'
תנ
עלילת הספר 1984
עלילת הספר 1984
book report the selection
book report the selection
תעודת זהות לעץ
תעודת זהות לעץ
עבודה בספרות מחצית ב׳³ כיתה ז
עבודה בספרות מחצית ב׳³ כיתה ז

** שימו לב אנו נגד העתקת עבודות , מאגר העבודות הוא בשביל לראות עבודות אחרות לרפרנס ואולי לקחת מעט מידע פה ושם אבל אסור להעתיק עבודה שלמה**
כמו כן העבודות נשלחות על ידי הגולשים ואין לנו אפשרות לבדוק את אמינותן של כל העבודות לכן מומלץ לבחון את אמיתות המידע במקורות נוספים באינטרנט
מקווים שהפינה מאגר העבודות וגם סיכומים עזרו לכם להתכונן למבחנים להתכונן לבגרות או לחסוך כסף של מורה פרטי או מורים פרטיים במקצועות השונים , בהצלחה בלימודים

עוד קטגוריות של עבודות מוכנות וסיכומים שאולי תרצו לראות
עבודות בספרות | עבודות בתנ"ך | עבודות באנגלית | עבודות בהיסטוריה | עבודות במדעים | עבודות מוכנות בספורט | עבודות בגיאוגרפיה
© כל הזכויות שמורות יויו אתר משחקים ופנאי לילדים ונוער 2021

תפריט טקסט : משחקים | בדיחות | משחקי בנות | דפי צביעה | 250 | ארץ עיר אונליין | פאזלים | דפי צביעה אונליין | חידות | תמונות מגניבות | רקעים | תנ"ך אונליין |
משחקים לאייפון | יויופדיה | הכנה לכיתה א | מאגר הידע | תשבצים | תשובות לארץ עיר | חיפוש בתנ"ך | מאגר שמות | אשליות אופטיות | כלים שימושיים |
משחקים אונליין | שאלונים | מדריכים | ברכות בעברית | משחקים חינם | אתרים לילדים | משחקים יפים | משחקים חדשים | טריוויה | איש תלוי | תפזורות |
פתרונות לתשבצים | משחק באבלס | היומן של יויו | תאריכים מיוחדים | חרוזים למילים | מילון עברי אנגלי | משפטים | תמונות מצחיקות | יצירה לילדים | תקנון