עבודות וסיכומים ראשי | עבודות בספרות | עבודות בתנ"ך | עבודות באנגלית | עבודות בהיסטוריה | עבודות במדעים | עבודות בספורט

פילוסופים ומתמטיקאים יוונים - יחידת יוון העתיקה


נקודות עניין בהגותו של אפלטון
 כל כתביו של אפלטון הם דיאלוגים שבהם הגיבור הוא סוקראטס שמדבר עם אנשים שונים, ברחובות אתונה ומנסה לדון עימם על משמעויות של מונחים שונים כמו הצדק, הטוב, המדינה הנכונה וכיוצא בזה.
 כמה מרעיונותיו המפורסמים ביותר של אפלטון הם משל המערה שהוא המחשה של תורת האידיאות של אפלטון הקובעת כי מעבר לעולם הנגלה לנו בחושים ישנו עולם של אידיאות מופשטות שכל הדברים החומריים, הם ביטוי שלהן כאשר האידיאה השולטת בכולן היא האידיאה של הטוב.
 במשל המערה מדמה אפלטון מציאות של בערות בה אנשים נותרים חשוכים (ללא ידע) אם אינם זוכים לגילוי זיו אורה של החוכמה.
 משל המערה: תארו לעצמכם אנשים שחיים במערה מתחת לפני האדמה. הם יושבים בגבם אל פתח המערה, וידיהם ורגליהם קשורות כך שאינם יכולים לראות אלא את הקיר הפנימי של המערה. מאחוריהם יש חומה, ומאחוריה עוברים יצורים דמויי אדם הזוקפים מעל שפתה צורות מצורות שונות. מאחורי האנשים בוערת מדורה, ובאורה מטילות הצורות השונות צללים על קיר המערה. שוכני המערה רואים איפה רק את תיאטרון הצללים הזה. כיוון שהם יושבים כך מרגע שנולדו, הם מאמינים שהצללים האלה זה כל מה שיש.
 תארו לעצמכם עכשיו שאחד משוכני המערה הצליח להשתחרר מכבליו. הדבר הראשון שהוא שואל את עצמו: "מאיפה באים הצללים האלה שאני רואה על קיר המערה?" מה יקרה ברגע שיסובב את ראשו ויראה את הצורות השונות המציצות מעל לשפת החומה? ראשית כל האור החזק מסנוור אותו, והבהירות של הצורות מסמאות את עיניו, שהרי עד כה לא ראה אלא את הצללים שהטילו. אם יצליח לטפס על החומה ולעבור את המדורה אל העולם שבחוץ, יסתנוור עוד יותר. אבל אחרי שישפשף את עיניו יתחיל לראות כמה יפים הדברים. בפעם הראשונה בחייו הוא רואה צבעים וצורות ברורים. הוא יראה את בעלי החיים והפרחים כפי שהם באמת, ולא כפי שראה עד כה, רק בבואות חיוורות שלהם. ועכשיו יתחיל לתמוה וישאל את עצמו מנין באים כל הפרחים ובעלי החיים האלה. ואז יראה את השמש בשמים, ויבין שהיא המפיחה חיים בפרחים ובבעלי החיים, בדיוק כפי שאש המדורה יצרה את הצללים.
 שוכן המערה בר המזל יכול עכשיו להמשיך לפזז ולכרכר באחו ולהתענג על החירות שנפלה בחלקו. אבל תחת זאת הוא נזכר בכל האחרים שיושבים עדיין במערה. הוא חוזר אליהם. הוא מנסה לשכנע אותם שהצללים שהם רואים על קיר המערה אינם אלא בבואות מהבהבות של דברים "ממשיים". אבל הם לא מאמינים לו. הם מצביעים על קיר המערה ואומרים שהם רואים כל מה שיש לראות. לבסוף הם הורגים אותו.
 מתורת האידיאות שלו גוזר אפלטון גם את תורת המדינה שלו השואלת מהי המדינה הטובה ומיהו השליט הראוי וכאן תשובתו של אפלטון היא כי הפילוסופים צריכים להיות בשלטון (המלך הפילוסוף של אפלטון) שכן רק הם מסוגלים להכיר את האידיאה של הטוב ולנתב את המדינה בדרך נכונה.

נקודות עניין בהגותו של סוקרטס
 סוקרטס היה איש סקרן וצמא-דעת. הוא רכש השכלה מקיפה, ופיתח הגות מעמיקה וזכה לפרסום רב.
 סוקרטס לא חשש למות, הוא חשש לאבד את חירותו. כל עוד נהג על-פי מצפונו, השקפותיו ועקרונותיו - הרגיש חופשי. הוא לא היה מוכן להיכנע ולהיות עבד לשרירות לבם של הרבים. הוא ראה עצמו בן-חורין ולו גם במחיר חייו.
 חיפוש האמת והצדק היה עבור סוקרטס דרך חיים. הוא האמין שמה שאמיתי הוא נכון, טוב, צודק ויפה. מוסר ותבונה חד הם, ובאופן מוחלט לכולם. לעשות רע פירושו לנהוג שלא בתבונה, ולכן מקור הרע הוא באי-הידיעה, בבורות. האדם החכם, היודע ומבין מה נכון, מה טוב ומה צודק, הוא גם יתנהג נכון עם עצמו ועם האחר. לא קל להגיע אל הידיעה האמיתית. אבל ההישג הגדול הוא בהכרה ש"אני יודע שאינני יודע", ולכן אני שואף ורוצה לדעת.
 נאמן לחוקי הצדק סיכן סוקרטס את חייו לא אחת. המניעים להאשמות נגדו מעורפלים, וההיסטוריונים נותנים לכך פירושים שונים. בשתי האשמות הואשם במשפטו: 1. הוא גורם להשחתת הנוער. 2. הוא לא מאמין באלים, כמקובל.
 סוקרטס הומת באמצעות שתיית רעל. הסוהר המוציא להורג נפרד ממנו בבכי .
נקודות עניין בהגותו של אוקלידס מאלכסנדריה

 אוקלידס היה מתמטיקאי יווני הנחשב לאבי הגאומטריה. הוא היה פעיל באלכסנדריה בשנים 323-283 לפני הספירה.
 ספרו "היסודות" הינו יצירה בת 13 ספרים. "יסודות" הוא אחת היצירות המשפיעות ביותר בהיסטוריה של המתמטיקה והוא היה ספר הלימוד המרכזי במתמטיקה (במיוחד בגאומטריה) מזמן פרסומו עד תחילת המאה ה-20.
 הספר מתקדם מהוכחה להוכחה, כאשר כל הוכחה מתבססת על קודמתה, "יסודות" כולל מערכת של הוכחות מתמטיות.
 הספרים מכילים את הנחות היסוד, חמשת האקסיומות של גיאומטרית המישור שעניינן צורות, יחסים, דמיון וחתכים, פרקים על תורת המספרים והמספרים האי-רציונליים וספר המסכם את הידע הקיים על הגיאומטריה של המרחב.
 על חייו הפרטיים של אוקלידס אין יודעים דבר. הוא מתואר כאיש צנוע, נדיב, נעים הליכות, יסודי מאוד בכתביו ובעבודתו המדעית וחוקר מן הסוג המשובח, שבוחן גם את המובן - כביכול - מאליו.
 המומחים סבורים ש"היסודות" הוא ספר המתמטיקה הקדום ביותר שנשמר משום שהוא הוכר עוד בזמנו כיצירת מופת, ובהשוואה אליו, כל הספרים שקדמו לו נחשבו למיושנים ולא היו ראויים להעתקה המייגעת הזאת.
 המהדורה המודפסת הראשונה של "היסודות" הופיעה בוונציה בשנת 1482 כספר המתמטיקה הראשון שזכה להדפסה. מאז ועד היום יצאו לאור יותר מאלף מהדורות של "היסודות".
 מאז חיבורה ועד היום הגיאומטריה האוקלידית השפיעה רבות על התפתחות המדע והיא היוותה אבן יסוד לעבודותיהם של גדולי היוצרים קופרניקוס, קפלר, גליליאו, ניוטון ורבים אחרים.
נקודות עניין בהגותו של פיתגורס
 פיתגורס הקים סביבו קהילה דתית-פילוסופית שהאמינה כי ניתן לתאר את כל העולם ביחסים מתמטיים בין מספרים טבעיים, ודגלו באורח-חיים של פשטות המוקדש לעיון והתבוננות, ובצמחונות.
 הייתה זו אגודת תלמידים מבני האצולה המקומית, שכללה גברים ונשים כאחד - החלטה יוצאת דופן בתרבות היוונית, שבה נשים מעטות מאוד עסקו בלימודים גבוהים. חברי האגודה הקפידו על סדר קבוע של אימון גופני, קריאה לימוד פילוסופיה, מתמטיקה, אסטרונומיה ומוזיקה וכן תזונה נכונה.
 שיטת הלימוד הפיתגוראית התבססה על שאלות ותשובות. חלק מדבריו של פיתגורס פשוטים ויומיומיים, כמו הנחיות להנחת הנעליים לפני השינה, או הדרך הנכונה להדליק אש. חלק מדבריו סתומים.
 על-פי השקפתו, קיימות שלוש דרכי-חיים שאדם יכול לבחור בהן:
o החיפוש אחר התענוגות הגשמיים.
o החיפוש אחר הכבוד והתהילה.
o החיפוש אחר החוכמה.
 צורת החיים האחרונה, הפילוסופיה (מילולית: אהבת-החוכמה), היא הראויה ביותר לחיות על-פיה, והמיטיבה ביותר עם הנפש. פיתגורס תפס את הפילוסופיה כדרך חיים. הפילוסוף בעיניו הוא איש דת, איש מדינה ואיש מדע.
 פיתגורס קבע שכדור הארץ הוא עגול (כדור). אבחנה זו ביסס הן על קביעתו של תאלס שבעת ליקוי ירח מכסה צל הארץ את הלבנה. מאחר שצל הארץ על הירח בעת ליקוי ירח עגול, הסיק פיתגורס שהארץ עגולה ככדור. בנוסף נימק את קביעתו בכך שבעת שצופים בספינות המגיעות מעבר לאופק נחשפת הספינה בהדרגה מקצה העליון ומטה - תופעה זו לא ניתן להסביר במרחק כפשוטו.
נקודות עניין בהגותו של אריסטוטלס (אריסטו)
 אריסטו ראה בקיום העולם החומרי את הקיום הממשי היחיד. לדעתו את המציאות ניתן להבין באמצעות התנסות אמפירית (מחקר).
 לדעת אריסטו, כל דבר בעולם קיים מתוקף ארבעה גורמים; הגורם החומרי (הדבר שממנו הוא עשוי), הגורם הצורני (הצורה בה הוא עשוי), הגורם הסיבתי (מה שהביא אותו לידי קיום) והגורם התכליתי (המטרה לשמה הוא קיים).
 על פי אריסטו, לכל פעולה אותה מבצע האדם יש תכלית שלשמה היא מתבצעת; כל תכלית מובילה לתכלית גבוהה יותר, עד לתכלית העליונה, שאותה זיהה אריסטו עם האושר. האושר, על-פי אריסטו, מושג על ידי חיים בהתאם למידות הטובות. את המידות הטובות כולן ראה כשמירה על איזון ראוי בין עודף לבין חוסר של תכונות שונות. האדם הנבון הוא מי שבוחר בעקרון "שביל הזהב" (דרך האמצע) ומשתמש בה כהלכה על ידי שימוש בשיקול דעתו בבחירת מעשיו.
 אריסטו עסק רבות גם במחקר מדעי, וכתב על ביולוגיה ואנטומיה של בעלי-חיים שונים, ותאוריות בתחום הפיזיקה, האסטרונומיה והקוסמולוגיה.
 השפעתו של אריסטו על הפילוסופיה הייתה עצומה, והוא נחשב אחד מהפילוסופים החשובים ביותר בכל הזמנים.


נקודות עניין בהגותו של ארכימדס
 ארכימדס נחשב לאחד המדענים המובילים של העת העתיקה. הוא ערך מחקרים רבים ובנוסף הגיע לתגליות בתחומי המתמטיקה והגאומטריה. הוא תכנן מכונות רבות שהיו חדשניות מאוד. התגליות המוכרות ביותר שלו הם "חוק ארכימדס" ו"בורג ארכימדס", שניה קרויים על שמו.
 "חוק ארכימדס" התגלה במקרה. המלך היווני חשד כי הצורף גונב ממנו זהב ונותן לו תכשיטי זהב אשר אינם עשויים זהב טהור מלא. כדי לבדוק את חשדו נתן המלך לארכימדס כתר זהב וביקש אותו לבדוק אם כולו עשוי מזהב טהור וזאת מבלי לפגוע בכתר.
 האגדה מספרת שבמהלך רחצה בבית המרחץ העירוני שם לב ארכימדס כשגופו נכנס לתוך האמבט מפלס המים עולה בהתאמה. ארכימדס הנרגש רץ החוצה ברחובות העיר עד לביתו כשהוא עירום כביום היוולדו וצועק "אײ¶אוײ¼רײ´יקײ¸ה!" ("גיליתי" ביוונית).
 בהבחנה זו גילה ארכימדס למעשה את עיקרון הציפה שנקרא גם חוק ארכימדס. לכל חומר בטבע יש משקל התלוי בכמות החומר ג€“זהו המשקל הסגולי של החומר. למשל, נשווה כמות נייר השוקלת קילוגרם אחד לכמות הברזל הנדרשת כדי להגיע לאותו משקל של קילוגרם אחד. ברור שכמות הנייר הנדרשת כדי להשתוות למשקל הברזל היא גדולה מאוד. ארכימדס החליט לבדוק את נפח הכתר לעומת נפח הזהב ועל פי השוואה בניהם לקבוע אם ישתמש הצורף בחמור נוסף על הזהב. כדי למדוד את נפחו של הכתר הגה ארכימדס את הרעיון הגאוני הבא. הוא מילא מיכל במים וסימן את גובה המים במיכל. לאחר מכן הוא טבל את הכתר כולו בתוך מיכל המים ומדד בכמה גדל גובה המים במיכל. כעת נותר רק להכפיל את גודל השינוי במפלס המים שבמיכל בשטח חתך הפנים של המיכל וכך לקבל את נפחו של הכתר.
 ארכימדס השווה את נפח הכתר לנפחו של זהב טהור באותו משקל וגילה אי-התאמה. חשדו של המלך, כי הצורף גונב ממנו זהב, התאמת. התנסות זו הביאה לתגלית חוק הציפה שהוא למעשה "חוק ארכימדס"
 בידי ארכימדס הופקדה על ידי המלך לתכנן את הספינה הגדולה ביותר לעת ההיא. לתחזוקת הספינה תכנן ארכימדס אמצעי לשאיבת מים שנקרא: "בורג ארכימדס". מטרתו הייתה לשאוב את המים הרבים שדלפו לתוך הספינה. מתקנים על בסיס "בורג ארכימדס" משמשים עד היום להובלת נוזלים, גרעינים ואבקות. בורג ארכימדס הוא מכונה שתפקידה שאיבה של מים ממקווה מים נמוך.

נקודות עניין בהגותו של ארקסילאוס
 ארקסילאוס (316-241 לפנה"ס) היה פילוסוף יווני, מייסד האקדמיה האפלטונית התיכונה באתונה ואחד מממשיכיו של פירון מאליס, מייסד זרם הספקנות בפילוסופיה היוונית.
 התורה שלו, שכנראה רובה קיבלה את השראתה בעקבות כתביהם של אחרים, טוענת כי קיימת אמת ודאית שהיא התבונה האלוהית המונחת ביסודו של כל הסדר שביקום.
 השקפתו של ארקסילאוס הייתה מונחית על ידי אלמנט הספקנות.
 הוא חשב שכוחה של אמונה אינטלקטואלית איננה יכולה להיחשב כבת-תוקף.
 הראיות על הפילוסופיה של ארקסילאוס קשות להערכה. חוקרים נוטים לפרש את דעותיו בנושא הספקנות (סקפטיציזם) במספר דרכים. יש הרואים את דעתו הפילוסופית באופן שלילי או אפילו הרסני. אחרים מתייחסים אליו כפילוסוף המתנהג כמחויב לדעתו האומרת: כי שום דבר לא ניתן לידיעה על סמך טיעונים פילוסופיים. לפי השקפה זו, ארקסילאוס מסרב לקבל כל תיאוריה פילוסופית או הצעה הכי רציונלית ומוצדקת, כי לדעתו תמיד נדרשת בדיקה נוספת.

נקודות עניין על בבריוס (BABRIUS)
 בבריוס כתב ותרגם ליוונית את אוסף משלי אייזופוס. הוא אסף רבים מהמשלים כפי שידועים לנו עד היום כמשלי אייזופוס.
 כמעט שום דבר לא ידוע על בבריוס. הוא חי כנראה בסוריה, מקום שבו האגדות צברו פופולריות רבה.
 ב- 1842 בהר אתוס, נמצא כתב יד של בבריוס. כיום כתב יד זה נמצא במוזיאון הבריטי. כתב היד שנמצא מכיל 123 סיפורי משלים מתוך 160 שנכתבו במקור . הם מסודרים לפי סדר אלפאביתי. בשנת 1859 גילו בהר אתוס עוד 94 משלים.

נקודות עניין בהגותו של תאלס איש מילטוס
 תאלס הניח את יסודות הפילוסופיה היוונית בכך שעסק לראשונה בחיפוש המקור לכל הדברים - הראשית. את הראשית זיהה עם המים.
 לדעת תאלס, הטבע פועל על פי עיקרון פנימי, ולא כמופעל על ידי כוחות חיצוניים בשונה לדעתם של רבים בתקופתו שחשבו שתופעות הטבע מתרחשות על ידי התערבות חיצונית.
 תאלס קבע חוק טבע, המסביר את התופעות בעזרת עיקרון. הסבר זה, מסביר את התופעות כל הזמן ובאותה צורה; ולא בעזרת מאורע שהתרחש באופן חד פעמי.
 תאלס הינו המתמטיקאי הראשון ביוון העתיקה ויש אומרים בהיסטוריה בכלל.
 ציטוטים של תאלס: "ההכרח הוא החזק שבדברים." "כדי לנהל את חיינו כראוי אין עלינו אלא להימנע ממה שאנו מגנים אצל הזולת." "הזמן הוא החכם מכל הדברים; הוא מגלה הכול." "כפי שאתה מתייחס להוריך, ילדיך יתייחסו אליך."

מתמטיקה

 מתײµמײ¸טײ´יקײ¸ה היא תחום הדעת שעוסק במושגים כגון כמות, מבנה, מרחב ושינוי. יש המציגים אותה כמדע של דפוסים (תבניות משותפות), במספרים, במרחב, במדע, במחשבים ובהפשטות דמיוניות.
 מדע המתמטיקה התפתח לאורך אלפי שנות התפתחותן של התרבויות האנושיות השונות החל מן הזמן של העולם העתיק ועד לעת המודרנית של ימינו.
 מדע המתמטיקה נחלק לשני תחומים עיקריים והם תורת המספרים וההנדסה.
 הצורך בקיומם של מספרים בעולם העתיק נובע מהצורך למנות את הרכוש שברשותך וכמובן גם את זה של שכנך. למן הרגע שקיים רכוש בעולם נולד הצורך למנותו, להוסיף אליו, להחסיר ממנו ואף לחלקו. מסחר חליפין הוליד גם הוא את הצורך בעריכת חישובים, ואף סיפק את הצורך לזירוז תהליך החישוב. התפתחותה של תורה שלמה העוסקת במספרים הייתה אם כן בלתי נמנעת.
 המתמטיקה ביוון העתיקה היא שלב חשוב בהיסטוריה של המתמטיקה, שבמהלכו נוצר מושג ההוכחה, והתפתחו תחומים מרכזיים כמו הגאומטריה, תורת המספרים ומתמטיקה שימושית.
 המתמטיקאי הבולט הראשון ביוון העתיקה, ויש האומרים בתולדות האנושות, הוא תאלס (624 לפנה"ס - 546 לפנה"ס בקירוב).
 היוונים הקדומים חיברו ספרים רבים שעסקו בנושאים מתמטיים מגוונים. הם העריצו את יחסי המידות (הפרופורציות) המושלמים של צורה הקרויה מלבן הזהב. גם בין צלעות מלבן זה קיים יחס מסוים בין הצלעות . בעיני היוונים סימל מלבן הזהב את פסגת היופי ונחשב לכליל השלמות. יופי זה יושם באדריכלות היוונית הקלאסית, על מבנים שונים ביניהם הפרתנון.

עוד פרטים על העבודה\ סיכום :
שולח: דן לוי
מתאים לכיתה: ו
מקצוע: היסטוריה
אם אהבתם את העבודה\סיכום תנו לו לייק ושתפו


:עוד עבודות וסיכומים באותו מקצוע שבחרתם , תוכלו לקחת השראה ושורות לכתיבה גם מהן
עבודה על יאנוש קורצ'אק
עבודה על יאנוש קורצ'אק
שרה אהרונסון גיבורת נילי
שרה אהרונסון גיבורת נילי
סיכום בהיסטוריה - הנאורות, המהפכה התעשייתית, הסוציאליזם והלאומיות
סיכום בהיסטוריה - הנאורות, המהפכה התעשייתית, הסוציאליזם והלאומיות
חוזה ורסאי
חוזה ורסאי
סיכום - אימפריאליזם
סיכום - אימפריאליזם
סיכום על התמוטטות האימפריה הרומית ועליית הנצרות
סיכום על התמוטטות האימפריה הרומית ועליית הנצרות
עבודה על יוון העתיקה
עבודה על יוון העתיקה
אתונה הקדומה
אתונה הקדומה
סיפור על הרב נריה
סיפור על הרב נריה
מלכים הלניסטים בארץ ישראל
מלכים הלניסטים בארץ ישראל

** שימו לב אנו נגד העתקת עבודות , מאגר העבודות הוא בשביל לראות עבודות אחרות לרפרנס ואולי לקחת מעט מידע פה ושם אבל אסור להעתיק עבודה שלמה**
כמו כן העבודות נשלחות על ידי הגולשים ואין לנו אפשרות לבדוק את אמינותן של כל העבודות לכן מומלץ לבחון את אמיתות המידע במקורות נוספים באינטרנט
מקווים שהפינה מאגר העבודות וגם סיכומים עזרו לכם להתכונן למבחנים להתכונן לבגרות או לחסוך כסף של מורה פרטי או מורים פרטיים במקצועות השונים , בהצלחה בלימודים

עוד קטגוריות של עבודות מוכנות וסיכומים שאולי תרצו לראות
עבודות בספרות | עבודות בתנ"ך | עבודות באנגלית | עבודות בהיסטוריה | עבודות במדעים | עבודות מוכנות בספורט | עבודות בגיאוגרפיה
© כל הזכויות שמורות יויו אתר משחקים ופנאי לילדים ונוער 2020

תפריט טקסט : משחקים | בדיחות | משחקי בנות | דפי צביעה | 250 | ארץ עיר אונליין | פאזלים | דפי צביעה אונליין | חידות | תמונות מגניבות | רקעים | תנ"ך אונליין |
משחקים לאייפון | יויופדיה | הכנה לכיתה א | מאגר הידע | תשבצים | תשובות לארץ עיר | חיפוש בתנ"ך | מאגר שמות | אשליות אופטיות | כלים שימושיים |
משחקים אונליין | שאלונים | מדריכים | ברכות בעברית | משחקים חינם | אתרים לילדים | משחקים יפים | משחקים חדשים | טריוויה | איש תלוי | תפזורות |
פתרונות לתשבצים | משחק באבלס | היומן של יויו | תאריכים מיוחדים | חרוזים למילים | מילון עברי אנגלי | משפטים | תמונות מצחיקות | יצירה לילדים | תקנון